Σφάλμα
  • JFolder: :files: Η διαδρομή δεν καταλήγει σε φάκελο. Διαδρομή: /home/patisial/public_html/images/eur_progr/fmnu/2016-2017/xagΕιδοποίηση
    • JW_SIG_PRG

shma_maristes_small.jpgΣυμμετοχή μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου στο Γαλλόφωνο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών 2017, στη Χάγη

Για πέμπτη συνεχή χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στο Γαλλόφωνο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών (MFNU) που πραγματοποιήθηκε στη Χάγη της Ολλανδίας (έδρα του Διεθνούς Δικαστηρίου) από 30 Μαρτίου έως 03 Απριλίου 2017, στους χώρους του γαλλικού σχολείου Vincent van Gogh , με γενικό θέμα ‘Η καλή διακυβέρνηση και η διεθνής συνεργασία’. Οι μαθητές μας της Γ΄ Γυμνασίου, εκπροσωπώντας χώρες, Ιατρού Αφροδίτη, Μπαρκούκη Ιωσηφίνα, Μπλέτσα Μαρία-Ραφαηλία, Παπαδημητρίου Ευαγγελία και Χαροντάκη Ευγενία – Παρασκευή, συμμετείχαν ως εκπαιδευόμενοι (stagiaires) στο πρόγραμμα, με στόχο να κατανοήσουν τη φιλοσοφία του Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών ώστε να αναλάβουν ενεργό ρόλο την επόμενη χρονιά (2018). Οι υπόλοιποι μαθητές της Α΄ και Β΄Λυκείου Ζέρβα Αριάδνη - Μυρτώ, Κρέτση Ευαγγελία – Μαρίνα, Λυγνού Ελένη, Λουκά Ελένη, Μπασακίδης Γεώργιος, Μυλωνόπουλος Ιάσωνας, Τσαγιάννη Ελένη - Ειρήνη και Τσαγκαράκης Κωνσταντίνος, εκπροσωπώντας χώρες ή οργανισμούς, μετά από άτυπες και επίσημες συζητήσεις, δημιούργησαν συμμαχίες, επεδίωξαν από κοινού λύσεις στα υπό συζήτηση προβλήματα, υιοθέτησαν ψηφίσματα στα πρότυπα της μορφής των ψηφισμάτων του ΟΗΕ, βελτίωσαν τις γνώσεις τους στη γαλλική γλώσσα και συναναστράφηκαν με άλλους εφήβους του εξωτερικού! Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές μας για την άψογη συμμετοχή τους στις εργασίες του συνεδρίου!

Αννα Λεβαντίνου και Γεωργία Σταματοπούλου

{gallery}eur_progr/fmnu/2016-2017/xag{/gallery}